Gonore (Bel Soğukluğu)

Toplumda “bel soğukluğu” olarak bilinen gonorenin etkeni Neisseria gonorrhoeae (Okunuşu: Nayserya gonore) adlı bakteridir. Gonore mikrobu vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna, erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. Enfeksiyonun belirtileri, bakteri ile karşılaştıktan sonra genellikle 1-4 gün içinde ortaya çıkar; ancak bazen bu süre biraz daha uzayabilir. Gonore tamamen belirtisiz de seyredebilir. Belirtisiz gonore hastalığıkadınlarda, erkeklere göre daha sıktır. Genelde erkeklerde şikayetler akıntıdır. Bulgu laboratuvarında akıntıdan yapılan incelemelerle bel soğukluğu tanısı kısa sürede konur.

gonore bel soğukluğu bulgu laboratuvarı

Gonore: Kadınlardaki belirtiler

 1. Sarı-yeşil, bazen kokulu, bol miktarda akıntı
 2. İdrar yaparken ağrı, sık idrar yapma isteği
 3. Adet arası dönemde kanamalar
 4. Cinsel ilişki sırasında ağrı

Gonore: Erkeklerdeki belirtiler

 1. İdrar yolunda hafif sızlama hissi; birkaç saat sonra idrar yaparken şiddetli ağrı
 2. Penisten, sarı-yeşil renkli, koyu kıvamlı akıntı
 3. Sık ve dayanılmaz bir idrar yapma isteği
 4. Penisin dışa açılan bölümünde kızarıklık ve şişlik

Gonore hangi hastalıklara sebep olur?

 1. Gonore mikrobu taşıyan bir kişiyle ters ilişki sonucunda kadınlarda ve eşcinsel erkeklerde, dışkı kanalında gonoregelişebilir. Hastalık makat (dışkılama deliği) çevresinde ağrı ve akıntı ile seyreder. Bu bölge kızarık ve duyarlıdır, dışkı sümüklü ve irinli olabilir.
 2. Mikrobu taşıyan bir kişiyle oral (ağız) seks sonucunda boğazda gonore meydana gelebilir. Bu durum bazen boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüne neden olur.
 3. Cinsel organlarını elleyip, gözlerine süren kişilerde, mikrop içeren cinsel organ salgılarının gözle teması sonucunda, gözde bir enfeksiyon gelişebilir (gonore konjunktiviti).
 4. Yenidoğanlarda, doğum sırasında anneden bulaşma yoluyla her iki gözkapağında şişme ve gözlerden cerahatli akıntı görülebilir.
 5. Gonore kan dolaşımıyla vücudun başka bölgelerine, özellikle deri ve eklemlere de yayılabilir.

Gonore bulaşma yolları nelerdir?

 1. Cinsel ilişki (vajinal, anal, oral)
 2. Hamile anneden bebeğine doğum sırasında.

 

Gonore tanısı nasıl konulur?

 1. Cinsel bölge hekim tarafından muayene edilir.
 2. Erkeklerde penisten, kadınlarda ise rahim ağzından akıntı örneği alınır. Bu amaç için ucu pamuklu çubuklar kullanılır.
 3. Hastadan alınan örnek mikroskop altında incelenir ve kültürü yapılır.
 4. Bakterinin (gonokok) mikroskopta görülmesi veya kültürde üretilmesi ile tanı konur.
 5. Kadınlarda bu yöntemlerle tanı koyma oranı erkeklerdekine göre daha düşüktür (%60)

 

Gonore nasıl tedavi edilir?

 1. Genellikle kas içine tek bir antibiyotik enjeksiyonu ya da ağızdan alınan tek antibiyotik hapı ile tedavi edilebilir.
 2. Gonore hastası erkek ve kadınlarda chlamydia enfeksiyonu sık görüldüğünden, hastalara ayrıca bu hastalık için de tedavi verilmelidir.


 • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

  Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
   
  Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA