Chlamydia

Chlamydia: Sessiz ve sinsi bir salgın

 

Chlamydia enfeksiyonu Chlamydia Trachomatis adı verilen bir bakterinin sorumlu olduğu bir hastalıktır. Özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülenidir. A.B.D.’de her yıl 4 milyon yeni chlamydia vakası görülmektedir. Bu kadınların %40’ından fazlası hasta olduğunun farkında değildir. Çoğu zaman enfeksiyon herhangi bir belirti vermez ve başka bir nedenden dolayı doktor kontrolüne gidene kadar fark edilmez. Problemin erken dönemde fark edilebilmesi için tarama testlerinin yapılması şarttır.

chlamydia-virusu-bulgu-laboratuvari

Amerikan Üreme Tıbbı konferansında sunulan, İspanyol bilim adamlarının araştırmasına göre, chlamydiaenfeksiyonu, erkeklerde spermde tahribat yaratabiliyor. La Corunadaki Canalejo Üniversite Hastanesinden bir ekip,chlamydia bulaşmış çocuğu olmayan erkekler üzerinde, yeni bir mikroskopik analiz tekniği kullanarak yaptığı araştırmada, bu erkeklerin spermlerindeki tahribat seviyesinin veya DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre üç kat fazla olduğunu saptadı. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın enfeksiyonlardan biri olan chlamydia nın sadece kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa yol açabildiği saptandı.

Chlamydia Belirtileri

Chlamydia taşıyan pek çok kişide herhangi bir belirti görülmez. Bu kişiler farkında olmadan bu bakteriyi taşıyabilir ve partnerlerine geçirebilirler. Eğer belirtiler görülürse bu genellikle bakteriyi taşıyan kişi ile cinsel temastan 5 ila 15 gün sonra olur.

Kadınlarda Chlamydia Belirtileri:

Vaginal akıntı, Mens dönemleri arasında kanamai Alt karında hafif ağrı, İdrar yaparken yanma hissi / ağrı

Erkekler Chlamydia Belirtileri:

Penisten gelen açık sarı renkte, genellikle külotta leke bırakan akıntı. İdrar yaparken yanma hissi / ağrı, Penis ucunda hafif kaşıntı veya rahatsızlık hissi, İdrar yapma sıklığında hafif artış

Chlamydia Bulaşma yolları

Cinsel ilişki (vajinal, anal, oral). Hamile anneden bebeğine doğum sırasında chlamydia bulaşabilir.

Chlamydia komplikasyonları nelerdir?

Tedavi edilmemiş yada teşhisi gecikmiş chlamydia üreme organlarına zarar verir, kısırlığa neden olur.

Erkeklerde:

 1. Üretrit,
 2. Epididimit,
 3. Epidididmo orşite (testis iltihabı) ve kısırlığa neden olabilir.

Kadınlarda:

 1. Cervisite,
 2. Fallop tüplerinin iltihabına ve tıkanmasına,
 3. Pelvik iltihabi hastalığa (PID),
 4. Kronik pelvik ağrılara,
 5. Kısırlığa,
 6. Dış gebeliğe,
 7. Hamile kadında ise erken doğuma ve
 8. Doğumda bebeğe bulaşarak yeni doğanda enfeksiyonlara neden olur.

 

Doğumda bebeğe bulaşırsa:

 1. Yenidoğanda göz iltihaplarına,
 2. Solunum yolları enfeksiyonlarına ve zatüreye neden olur.

 

Chlamydia Tanısı:
Tanı hastanın öyküsü ve muayene esnasında alınan servikal doku örneğinin laboratuvarda incelenmesi ile konur. Chlamydiayı saptayacak ve tarama testi olarak kullanılabilecek idrar analiz teknikleri mevcuttur. Bu masraflı bir teknik olmasına ve heryerde yapılamamasına rağmen etkili bir teşhis yöntemidir. Chlamydia saptandığında kişinin son 1 hafta içinde ilişkide bulunduğu bireyler de taranmalıdır.

Chlamydia Nasıl Önlenir?

 1. Kadınlarda düzenli doktor kontrolü ve düzenli tarama testleri olmak erken tanıda önemlidir.
 2. Vajinal akıntı, kaşıntı, idrarda yanma, ateş, bulantı, karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı var ise mutlaka tarama testleri yapılmalıdır.
 3. Erkeklerde Peniste akıntı, Penis ucunda yanma, İdrar yaparken yanma, Penis ucunda kaşıntı, Testislerde ağrı ve şişme şikayetleri var ise mutlaka chlamidya araştırması yapılmalıdır.
 4. Tedaviniz bitene dek kimseyle cinsel temasta bulunulmamalıdır.
 5. Tedavi için verilen ilaçların bitirilmesi gerekir.


 • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

  Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
   
  Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA