Sık Sorulan Sorular

GIDA DUYARLILIĞI TESTİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR
 Aile hekimi bende normal bir alerji testi yaptı. Neden bu testin sonuçları ile ImuPro300 testlerinin sonuçları birbirini tutmuyor?
Yanıtı çok basit. ImuPro300 testi (IgG) kontrolü yoluyla anlaşılabilen ve daha geç ortaya çıkan reaksiyonları gösterir. Doktorunuzun size yapmış olduğu alerji testinde ise başka bir araştırma yapılıyor. Onun yapmış olduğu test (IgE) kontrolü yoluyla sizde hemen meydana gelen reaksiyonları anlama testidir.

Immunglobulin G ile Immunglobulin E arasındaki fark nedir?
IgG reaksiyonları barsak florasının rahatsız edilmesi durumunda ortaya çıkar ve siz yeme alışkanlığınızı değiştirmeye devam ettiğinizde azalır. IgE reaksiyonları ise tek tük ortaya çıkar ancak ömür boyu kalıcı olur.

Hangi gıdalar daha sık duyarlılığa neden oluyor?
Bunu genellemek mümkün değildir. Gıda duyarlılığı özgün bir konudur. Birine çok iyi gelen bir diğeri için son derece zarar verici olabilmektedir. Buna rağmen ImuPro300 metodu ile yapılan testler, süt ve süt ürünleri ile tahıl çeşitlerinin insanların büyük bir çoğunluğunda bağışıklık sistemi ile ilgili immünolojik reaksiyonlara sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur. Gluten, yumurta akı (tavuk yumurtası), süt ürünleri ve bira/hamur mayası çok güçlü antijenler oluşmasına neden olmaktadır. Bir duyarlılık söz konusu olduğunda bunlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Ancak bunlardan uzak durabilmek de son derece zordur, zira endüstriyel üretilmiş bir çok gıda maddesinde bu maddeler gizli bir şekilde yer almaktadırlar.

ImuPro300 testini günün birinde yeniden yaptırmak gerekli midir?
Hayır, normal koşullarda böyle bir tekrara gerek yoktur. Yeniden yapılan bir testte bazı antikorların varlığına rastlanamamış olsa dahi, bu sizin reaksiyon verdiğiniz gıda maddelerini hiç düşünmeden yeniden tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Zira bağışıklık sisteminin bir hafızası vardır ve daha önce reaksiyon gösterdiği bir gıda maddesi ile karşı karşıya geldiğinde yeniden bu antikorları üretmeye başlar. Bu antikorların büyük bir çoğunluğu yeme alışkanlığınızı değiştirdiğinizde nihai olarak ortadan kaybolurlar. Ancak önemli olan, bağırsağınızın yeme alışkanlığını değiştirmenizin ardından tekrar normal fonksiyonuna kavuşmasından sonra, bu antikorların tekrardan bağışıklık sistemi ile çatışmaya girmemesidir. Söz konusu test ancak ve ancak, sizin yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenize rağmen, semptomların yeniden ortaya çıkması halinde yinelenmelidir. Bu muhtemelen yeni duyarlılıkların oluştuğunun bir işaretidir. Sadece bilgilenme amacı ile testi tekrarlamak istiyorsanız bunu iki yıl sonra yapmanız uygun olur.

Bende yapılan testi benim hiç tüketmediğim gıda maddelerine karşı alerjim olduğunu ortaya çıkardı. Bu nasıl mümkün olabilir?
Bazı gıda maddeleri aynı bitki familyasının üyeleridirler. Örneğin tütün, patates ve domates gibi. Hiç soya yemediğiniz halde soyaya karşı bir reaksiyon göstermeniz de olasılıklar dahilinde olabilmektedir. Bunun dışında bunların nedenlerinden bir diğeri de bazı gıda maddelerinin aynı maddeleri ihtiva ediyor olmasıdır.

Susama karşı duyarlılığım var. Eklem yerlerimdeki sorunlar nedeniyle susam ihtiva eden ilaçlar kullanıyorum. Bu ilacı kullanmayı bırakmalı mıyım?
Evet, yapmanız gereken en iyi şey bu olur. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek sureti ile eklem sorunlarınızı hafifletmeniz de mümkündür. Bu şekilde davranırsanız ilaç tedavisine belki de gerek duymayacaksınız. 

Test edilmeyen bir gıda maddesini tüketmeyi çok arzu ettiğimi varsayalım. Bunu yapmama izin verebilir misiniz?
Ender bulunan egzotik meyveler ve sebzeler gibi gıda maddeleri çok az insanda duyarlılık yaratmıştır. Eğer bunlardan tüketmek isterseniz, yiyebilirsiniz. Eğer bu tür gıdaları bir müddet tükettikten sonra sizde farklı reaksiyonlara sebebiyet vermediğini tespit etmişseniz, korkmadan yemeye devam edebilirsiniz. Fakat bu tür gıdaları tek tek ve en az bir hafta arayla yiyecek listenize almanızı öneririz. 

Bir gıda maddesine karşı aşırı açlığım varsa ne yapmalıyım?
Bir gıda maddesine karşı duyarlılığın olması ile o gıda maddesine karşı aşırı yeme isteği duymak arasındaki bağlantı bilinmektedir. Eğer bedeninizin kaldıramadığı bir gıda maddesine karşı aşırı istek duyuyorsanız, bu isteğinize karşı direnmelisiniz. Normalde 3 ile 5 gün arasında bu aşırı istek kaybolur. Bunu başarabilmek için söz konusu gıdanın özünü ihtiva eden kokulu mumlar, çubuklar veya vücut yağları da kullanabilirsiniz.

Şekerlemeler yiyebilir miyim?
Evet, yiyebilirsiniz. Ancak bunların beslenmedeki ağırlıklarını azaltmalısınız. Endüstriyel olarak üretilmekte olan şekerlemeler, çikolata ve benzeri ürünlerden ise mutlaka kaçınmalısınız. Onun yerine tatlandırılmış içecekler veya meyve yemeniz uygun olur.

Dondurulmuş karışık sebze tüketebilir miyim?
Evet, ancak her gün aynı sebze karışımını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Limona karşı alerjik reaksiyon veriyorum. Limon tuzundan da kaçınmalı mıyım?
Hayır. Limon tuzu kimyasal bir üretimdir ve içindeki katkı maddeleri çok daha farklıdır.

Vanilyaya karşı alerjik reaksiyon veriyorum. Vanilin yemekten kaçınmalı mıyım?
Hayır, vanilinde kimyasal olarak hazırlanmış bir aroma vardır, tüketebilirsiniz.

Aspergillus niger nerelerde bulunur ve ondan nasıl kaçınılır?
Aspergillus niger çok yaygın olan küf mantarıdır ve çoğunlukla uzun süre saklanan ve nemli havaya maruz kalan fındık, meyve kurusu ve (bitki) çaylarda bulunur. Diğer taraftan Aspergillus niger’in esansları (enzimleri) endüstride gıda maddelerinin üretimlerinde kullanılır; örn. hazır gıdalarda. Bizim önerimiz,  endüstriyel imal edilmiş olmaları halinde bu tür gıdalardan sakının. Daha çok eczanelerden alabileceğiniz çayları veya bitki çaylarını kullanın ve bu şekilde şüpheli gıdaların tüketimi aza indirgeyin. 

Neden tüm süt ürünlerine karşı reaksiyon göstermiyorum?
Sütün işlenmesi sonucunda ortaya çıkan her süt ürününün yapısında farklılaşma meydana gelmektedir. Protein yapısı değişir veya tereyağında olduğu gibi daha az miktarda vardır. Bu yüzden her süt ürününe karşı reaksiyon göstermiyor olabilirsiniz.

Süt yerine ne tüketebilirim?
İnek sütüne alternatif olarak tüketebileceğiniz bir çok ürün mevcuttur. Bunlar;
· Keçi sütü, keçi peyniri
· Koyun sütü
· Koyun peyniri
· Badem sütü
· Hindistan cevizi sütü
· Pirinç sütü
· Yulaf sütü
· Soya sütü
 
Süte karşı duyarlılığım var ancak yoğurtta durum böyle değil. Bunun yanı sıra peynire karşı daha yoğun bir reaksiyon veriyorum, bunun nedeni ne olabilir?
Her süt ürünü aynı değildir. Özellikle inek sütü içerisinde bulunan proteinlere karşı reaksiyon oluşmaktadır. Peynir ve yoğurt sütün asitlendirilmesi veya fermantasyonu sonucunda ortaya çıkan ürünlerdir. Bu prosesler sütün içerisindeki protein miktarında değişikliğe yol açmaktadır. Bu sebeple sütün içerisindeki antijen yapısı bozulmaktadır, ancak bu antijenlerin yeniden ortaya çıkması da mümkündür. Ayrıca bu süreçler esnasında devreye giren yeni mikroorganizmalar nedeni ile de yeni antijenler oluşabilmektedir.

Eğer hiçbir süt ürününü tüketmezsem bedenimde bir kalsiyum eksikliği ortaya çıkabilir mi?
Hayır. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum sadece süt ürünlerinde bulunmaz. Süt ürünlerine alternatif bir çok ürünü tüketerek de kalsiyum ihtiyacınızı karşılama olanağınız vardır. Örneğin brokoli bu ürünlerden biridir ve bol miktarda kalsiyum içerir.

Endüstriyel olarak üretilmiş süt ürünlerinin içerisinde süt proteini olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Süt proteini ürün etiketleri üzerinde aşağıdaki şekillerde isimlendirilmektedir:
· Lactoglobulin Casein
· Lactalbumin Proteines de lait
· Hidrolize edilmiş süt,
· Süt tozu
· Tereyağ sütü
· Yoğurt
· Creme fraiche
· Ekşi kaymak
· Lactoserum

Sucukta da süt unsurlarının bulunduğunu duydum. Ne tür sucukları tüketebilirim?
Süt proteini birçok sucuk türlerinde bulunur ki, özellikle açık renk sucuklarda. Ancak fırınlar ve kasaplar yasal olarak ürünlerinde kullandıkları maddeleri belirtmekle yükümlüdür. Bu nedenle alışveriş yaparken içerik listesini sorun veya pastırma, roastbeef v.s gibi karışımsız et türlerini tercih ediniz.

Laktoza karşı intoleransım var, bu nedenle laktoz içermeyen süt tüketiyorum. Yapılan alerji testinde inek sütüne karşı reaksiyon gösterdim. Bu benim sadece laktoza karşı mı, yoksa genel olarak süt ürünlerine karşı mı intoleransım olduğu anlamına gelir?
Yapılan alerji testlerinde sizin süt proteinine karşı alerjik reaksiyon verip vermediğinize bakılır. Ancak buna karşın Laktoz intoleransı sütteki süt şekerinin emilim bozukluğudur. Laktozsuz sütler gerçi süt şekerinden arındırılmıştır ve yine de normal protein oranını korumaktadır. Buna göre testte süt proteinine karşı bir duyarlılık reaksiyonun görünmesinin laktoz intoleransı ile hiç alakası yoktur. Bu reaksiyon size dokunanın sütün içerdiği protein olduğunun göstergesidir.

Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ile protein veya vitamin eksikliği oluşabilir mi?
Dönüşüm programına uyulduğu takdirde herhangi bir eksiklik meydana gelmez. 

Tavuk proteinine karşı alerjim varsa, hangi ürünlerden kaçınmalıyım?
İçerisinde tavuk proteini bulunan tüm ürünlerden kaçınmalısınız. 

Gıda maddeleri içerisinde tavuk proteini olduğunu nasıl anlayacağım?
İçerisinde tavuk proteini olan ürünlerin etiketlerinde aşağıdaki katkı maddelerinin isimleri bulunur:
· Yumurta sarısı
· Tavuk Proteini
· Ovalbumin Livestin
· Albumin Lysozym E 1105
· Globulin Ovomucoid
· Lesitin E 322
· Yumurta akının bağlayıcı etkisini elde edebilmek için, 1 çorba kaşığı soya ununu 2 çorba kaşığı suyun içerisinde macun kıvamına gelinceye kadar karıştırınız.
Soyaya karşı duyarlılığınız varsa, soya unu yerine mısır unu, patates unu veya pirinç unu da kullanabilirsiniz. 

Yumurtanın yerini tutacak ürünü nerden bulabilirim?
Doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz

Mayaya karşı alerjim varsa tüm içkileri içmekten vazgeçmeli miyim?
Alkollü bir içkinin imali sırasında söz konusu maya içkinin içerisinde mevcuttur, ancak bu sürecin devamında maya oranının azalmakla birlikte ortadan kalkmadığı da yapılan incelemeler neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Buna göre aşağıda, içerisinde maya bulunan içki türleri fazla maya ihtiva edenden az maya ihtiva edene kadar sıralanmıştır: bira-şampanya-şarap…
Bu nedenle yeme alışkanlığınızı değiştirmeye başladığınız ilk dönemde alkollü içkilerden tamamen uzak durunuz. Hissiyatınızın belirgin bir şekilde iyileştiğini fark ediyorsanız, azar azar alkol almaya başlayabilirsiniz. Ancak mayası (şarap gibi) az olandan… 

Hamurlarda kullanılan mayaya karşı alerjim varsa, hangi ürünleri tüketmemeliyim?
Bu konuyu alış verişiniz sırasında satıcıya sormalısınız, içerisinde maya bulunan gıda maddelerini satın almayınız ve kendiniz de evinizde üretmeyiniz.

Hamur işlerinde maya yerine ne kullanabilirim?
Kabartma tozu kullanabilirsiniz. 

Glutenlere karşı alerjik reaksiyonum varsa hangi gıda maddelerinden uzak durmalıyım?
Arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi tüm tahıl ürünlerinden ve bu ürünlerden imal edilen ekmek, un, kekler, pastalar, pizza ve makarna çeşitleri ile malt ve biradan uzak durmalısınız.

Gluten duyarlılığı ile Çölyak hastalığı tanısı konulabilir mi?
Çölyak hastalığının tam olarak oluşması 10-13 yıllık bir sürede olur. Teşhis sırasında şu antikorlar aynı anda tespit edilmelidir:
Gliadin (Gluten)-AK, Transglutaminas-AK ve Endomisiyum-AK. Biopsi ile doğrulanması kaçınılmazdır. Hastalığın başlangıcında semptomlar oluşmamış olabilir veya henüz adlandırılamayan bir safhada olabilirler. Kendilerinde semptomlar ortaya çıkmayan ancak ImuPro300 ile glutene karşı antikorlara sahip oldukları tespit edilen kişiler daha çok risk altındadır. Bunlarda Çölyak hastalığı oluşabilir.
Çölyak veya gluten duyarlılığının tedavileri her halükarda aynıdır: Tamamen gluten içeren besinlerden kaçınmak!

ImuPro300 dönüşüm planı neden haftanın günlerine bölünmüş bir vaziyette sunulmamaktadır?
Böyle bir bölünme kişilerin sevdikleri gıdalar ve eğilimleri için bir alan bırakmayacaktır, bu nedenle böyle bir yola gidilmemiştir.
Örnek olarak diyelim ki Çarşamba gününü “darı” günü olarak belirlemiş olalım, ancak siz darı yemeyi sevmiyorsunuz. Siz bu darı yeme gününü haftanın başka bir günündeki planla değiştirecek olursanız tüm planı değiştirmek zorunda kalacaksınız ve rotasyon planına uygun davranmamış olacaksınız. Bu durumda Dönüşüm Planı genel olarak yürümeyecek.

8 haftalık süre sonunda dönüşüm planını uygulamaya devam etmeli miyim?
Evet, her durumda dönüşüm planını uygulamaya devam etmelisiniz. Plan size sağlıklı bir beslenme garantisi vermektedir. Dengeli olarak beslenmenizi sağlamanın yanı sıra vücuttaki zehirli madde toplanmalarını da asgariye indirecektir. Sonuçta bağışıklık sisteminiz düzene girecek ve yeni duyarlılıkların oluşumu da önlenmiş olacaktır.

 
Sadece 5 günde bir mi balık yemeliyim?
Tabii ki hayır, eğer diliyorsanız her gün balık yiyebilirsiniz, ancak her gün aynı çeşit balığı yememelisiniz. Diyelim ki bugün alabalık yediniz, ancak 5 .günde tekrar alabalık yiyebilirsiniz. Bu sürenin arasında kalan zamanlarda başka balık türleri yemelisiniz. Çok değişik et çeşitlerinden yararlanarak son derece zengin bir dönüşüm planı oluşturma imkanınız var.

Bir günde hem sığır eti hem de yabani et tüketebilir miyim?
Evet buna izin verilir. Ancak daha sonraki günlerde her iki et türünden de kaçınmanız gerekeceğini ve ancak dönüşümün 5. gününde tekrar yiyebileceğinizi unutmamanız gerekir. Bu nedenle planlamanın başında her gün için sadece bir et veya balık türünü seçmenizi öneririz

GIDA DUYARLILIĞI TESTİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR
 
Aile hekimi bende normal bir alerji testi yaptı. Neden bu testin sonuçları ile ImuPro300 testlerinin sonuçları birbirini tutmuyor?
Yanıtı çok basit. ImuPro300 testi (IgG) kontrolü yoluyla anlaşılabilen ve daha geç ortaya çıkan reaksiyonları gösterir. Doktorunuzun size yapmış olduğu alerji testinde ise başka bir araştırma yapılıyor. Onun yapmış olduğu test (IgE) kontrolü yoluyla sizde hemen meydana gelen reaksiyonları anlama testidir.

Immunglobulin G ile Immunglobulin E arasındaki fark nedir?

IgG reaksiyonları barsak florasının rahatsız edilmesi durumunda ortaya çıkar ve siz yeme alışkanlığınızı değiştirmeye devam ettiğinizde azalır. IgE reaksiyonları ise tek tük ortaya çıkar ancak ömür boyu kalıcı olur.

Hangi gıdalar daha sık duyarlılığa neden oluyor?
Bunu genellemek mümkün değildir. Gıda duyarlılığı özgün bir konudur. Birine çok iyi gelen bir diğeri için son derece zarar verici olabilmektedir. Buna rağmen ImuPro300 metodu ile yapılan testler, süt ve süt ürünleri ile tahıl çeşitlerinin insanların büyük bir çoğunluğunda bağışıklık sistemi ile ilgili immünolojik reaksiyonlara sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur. Gluten, yumurta akı (tavuk yumurtası), süt ürünleri ve bira/hamur mayası çok güçlü antijenler oluşmasına neden olmaktadır. Bir duyarlılık söz konusu olduğunda bunlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Ancak bunlardan uzak durabilmek de son derece zordur, zira endüstriyel üretilmiş bir çok gıda maddesinde bu maddeler gizli bir şekilde yer almaktadırlar.

ImuPro300 testini günün birinde yeniden yaptırmak gerekli midir?
Hayır, normal koşullarda böyle bir tekrara gerek yoktur. Yeniden yapılan bir testte bazı antikorların varlığına rastlanamamış olsa dahi, bu sizin reaksiyon verdiğiniz gıda maddelerini hiç düşünmeden yeniden tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Zira bağışıklık sisteminin bir hafızası vardır ve daha önce reaksiyon gösterdiği bir gıda maddesi ile karşı karşıya geldiğinde yeniden bu antikorları üretmeye başlar. Bu antikorların büyük bir çoğunluğu yeme alışkanlığınızı değiştirdiğinizde nihai olarak ortadan kaybolurlar. Ancak önemli olan, bağırsağınızın yeme alışkanlığını değiştirmenizin ardından tekrar normal fonksiyonuna kavuşmasından sonra, bu antikorların tekrardan bağışıklık sistemi ile çatışmaya girmemesidir. Söz konusu test ancak ve ancak, sizin yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenize rağmen, semptomların yeniden ortaya çıkması halinde yinelenmelidir. Bu muhtemelen yeni duyarlılıkların oluştuğunun bir işaretidir. Sadece bilgilenme amacı ile testi tekrarlamak istiyorsanız bunu iki yıl sonra yapmanız uygun olur.

Bende yapılan testi benim hiç tüketmediğim gıda maddelerine karşı alerjim olduğunu ortaya çıkardı. Bu nasıl mümkün olabilir?
Bazı gıda maddeleri aynı bitki familyasının üyeleridirler. Örneğin tütün, patates ve domates gibi. Hiç soya yemediğiniz halde soyaya karşı bir reaksiyon göstermeniz de olasılıklar dahilinde olabilmektedir. Bunun dışında bunların nedenlerinden bir diğeri de bazı gıda maddelerinin aynı maddeleri ihtiva ediyor olmasıdır.

Susama karşı duyarlılığım var. Eklem yerlerimdeki sorunlar nedeniyle susam ihtiva eden ilaçlar kullanıyorum. Bu ilacı kullanmayı bırakmalı mıyım?
Evet, yapmanız gereken en iyi şey bu olur. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek sureti ile eklem sorunlarınızı hafifletmeniz de mümkündür. Bu şekilde davranırsanız ilaç tedavisine belki de gerek duymayacaksınız. 

Test edilmeyen bir gıda maddesini tüketmeyi çok arzu ettiğimi varsayalım. Bunu yapmama izin verebilir misiniz?
Ender bulunan egzotik meyveler ve sebzeler gibi gıda maddeleri çok az insanda duyarlılık yaratmıştır. Eğer bunlardan tüketmek isterseniz, yiyebilirsiniz. Eğer bu tür gıdaları bir müddet tükettikten sonra sizde farklı reaksiyonlara sebebiyet vermediğini tespit etmişseniz, korkmadan yemeye devam edebilirsiniz. Fakat bu tür gıdaları tek tek ve en az bir hafta arayla yiyecek listenize almanızı öneririz. 

Bir gıda maddesine karşı aşırı açlığım varsa ne yapmalıyım?
Bir gıda maddesine karşı duyarlılığın olması ile o gıda maddesine karşı aşırı yeme isteği duymak arasındaki bağlantı bilinmektedir. Eğer bedeninizin kaldıramadığı bir gıda maddesine karşı aşırı istek duyuyorsanız, bu isteğinize karşı direnmelisiniz. Normalde 3 ile 5 gün arasında bu aşırı istek kaybolur. Bunu başarabilmek için söz konusu gıdanın özünü ihtiva eden kokulu mumlar, çubuklar veya vücut yağları da kullanabilirsiniz.

Şekerlemeler yiyebilir miyim?
Evet, yiyebilirsiniz. Ancak bunların beslenmedeki ağırlıklarını azaltmalısınız. Endüstriyel olarak üretilmekte olan şekerlemeler, çikolata ve benzeri ürünlerden ise mutlaka kaçınmalısınız. Onun yerine tatlandırılmış içecekler veya meyve yemeniz uygun olur.

Dondurulmuş karışık sebze tüketebilir miyim?
Evet, ancak her gün aynı sebze karışımını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Limona karşı alerjik reaksiyon veriyorum. Limon tuzundan da kaçınmalı mıyım?
Hayır. Limon tuzu kimyasal bir üretimdir ve içindeki katkı maddeleri çok daha farklıdır.

Vanilyaya karşı alerjik reaksiyon veriyorum. Vanilin yemekten kaçınmalı mıyım?
Hayır, vanilinde kimyasal olarak hazırlanmış bir aroma vardır, tüketebilirsiniz.

Aspergillus niger nerelerde bulunur ve ondan nasıl kaçınılır?
Aspergillus niger çok yaygın olan küf mantarıdır ve çoğunlukla uzun süre saklanan ve nemli havaya maruz kalan fındık, meyve kurusu ve (bitki) çaylarda bulunur. Diğer taraftan Aspergillus niger’in esansları (enzimleri) endüstride gıda maddelerinin üretimlerinde kullanılır; örn. hazır gıdalarda. Bizim önerimiz,  endüstriyel imal edilmiş olmaları halinde bu tür gıdalardan sakının. Daha çok eczanelerden alabileceğiniz çayları veya bitki çaylarını kullanın ve bu şekilde şüpheli gıdaların tüketimi aza indirgeyin. 

Neden tüm süt ürünlerine karşı reaksiyon göstermiyorum?
Sütün işlenmesi sonucunda ortaya çıkan her süt ürününün yapısında farklılaşma meydana gelmektedir. Protein yapısı değişir veya tereyağında olduğu gibi daha az miktarda vardır. Bu yüzden her süt ürününe karşı reaksiyon göstermiyor olabilirsiniz.

Süt yerine ne tüketebilirim?
İnek sütüne alternatif olarak tüketebileceğiniz bir çok ürün mevcuttur. Bunlar;
· Keçi sütü, keçi peyniri
· Koyun sütü
· Koyun peyniri
· Badem sütü
· Hindistan cevizi sütü
· Pirinç sütü
· Yulaf sütü
· Soya sütü
 
Süte karşı duyarlılığım var ancak yoğurtta durum böyle değil. Bunun yanı sıra peynire karşı daha yoğun bir reaksiyon veriyorum, bunun nedeni ne olabilir?
Her süt ürünü aynı değildir. Özellikle inek sütü içerisinde bulunan proteinlere karşı reaksiyon oluşmaktadır. Peynir ve yoğurt sütün asitlendirilmesi veya fermantasyonu sonucunda ortaya çıkan ürünlerdir. Bu prosesler sütün içerisindeki protein miktarında değişikliğe yol açmaktadır. Bu sebeple sütün içerisindeki antijen yapısı bozulmaktadır, ancak bu antijenlerin yeniden ortaya çıkması da mümkündür. Ayrıca bu süreçler esnasında devreye giren yeni mikroorganizmalar nedeni ile de yeni antijenler oluşabilmektedir.

Eğer hiçbir süt ürününü tüketmezsem bedenimde bir kalsiyum eksikliği ortaya çıkabilir mi?
Hayır. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum sadece süt ürünlerinde bulunmaz. Süt ürünlerine alternatif bir çok ürünü tüketerek de kalsiyum ihtiyacınızı karşılama olanağınız vardır. Örneğin brokoli bu ürünlerden biridir ve bol miktarda kalsiyum içerir.

Endüstriyel olarak üretilmiş süt ürünlerinin içerisinde süt proteini olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Süt proteini ürün etiketleri üzerinde aşağıdaki şekillerde isimlendirilmektedir:
· Lactoglobulin Casein
· Lactalbumin Proteines de lait
· Hidrolize edilmiş süt,
· Süt tozu
· Tereyağ sütü
· Yoğurt
· Creme fraiche
· Ekşi kaymak
· Lactoserum

Sucukta da süt unsurlarının bulunduğunu duydum. Ne tür sucukları tüketebilirim?
Süt proteini birçok sucuk türlerinde bulunur ki, özellikle açık renk sucuklarda. Ancak fırınlar ve kasaplar yasal olarak ürünlerinde kullandıkları maddeleri belirtmekle yükümlüdür. Bu nedenle alışveriş yaparken içerik listesini sorun veya pastırma, roastbeef v.s gibi karışımsız et türlerini tercih ediniz.

Laktoza karşı intoleransım var, bu nedenle laktoz içermeyen süt tüketiyorum. Yapılan alerji testinde inek sütüne karşı reaksiyon gösterdim. Bu benim sadece laktoza karşı mı, yoksa genel olarak süt ürünlerine karşı mı intoleransım olduğu anlamına gelir?
Yapılan alerji testlerinde sizin süt proteinine karşı alerjik reaksiyon verip vermediğinize bakılır. Ancak buna karşın Laktoz intoleransı sütteki süt şekerinin emilim bozukluğudur. Laktozsuz sütler gerçi süt şekerinden arındırılmıştır ve yine de normal protein oranını korumaktadır. Buna göre testte süt proteinine karşı bir duyarlılık reaksiyonun görünmesinin laktoz intoleransı ile hiç alakası yoktur. Bu reaksiyon size dokunanın sütün içerdiği protein olduğunun göstergesidir.

Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ile protein veya vitamin eksikliği oluşabilir mi?
Dönüşüm programına uyulduğu takdirde herhangi bir eksiklik meydana gelmez. 

Tavuk proteinine karşı alerjim varsa, hangi ürünlerden kaçınmalıyım?
İçerisinde tavuk proteini bulunan tüm ürünlerden kaçınmalısınız. 

Gıda maddeleri içerisinde tavuk proteini olduğunu nasıl anlayacağım?
İçerisinde tavuk proteini olan ürünlerin etiketlerinde aşağıdaki katkı maddelerinin isimleri bulunur:
· Yumurta sarısı
· Tavuk Proteini
· Ovalbumin Livestin
· Albumin Lysozym E 1105
· Globulin Ovomucoid
· Lesitin E 322
· Yumurta akının bağlayıcı etkisini elde edebilmek için, 1 çorba kaşığı soya ununu 2 çorba kaşığı suyun içerisinde macun kıvamına gelinceye kadar karıştırınız.
Soyaya karşı duyarlılığınız varsa, soya unu yerine mısır unu, patates unu veya pirinç unu da kullanabilirsiniz. 

Yumurtanın yerini tutacak ürünü nerden bulabilirim?
Doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz

Mayaya karşı alerjim varsa tüm içkileri içmekten vazgeçmeli miyim?
Alkollü bir içkinin imali sırasında söz konusu maya içkinin içerisinde mevcuttur, ancak bu sürecin devamında maya oranının azalmakla birlikte ortadan kalkmadığı da yapılan incelemeler neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Buna göre aşağıda, içerisinde maya bulunan içki türleri fazla maya ihtiva edenden az maya ihtiva edene kadar sıralanmıştır: bira-şampanya-şarap…
Bu nedenle yeme alışkanlığınızı değiştirmeye başladığınız ilk dönemde alkollü içkilerden tamamen uzak durunuz. Hissiyatınızın belirgin bir şekilde iyileştiğini fark ediyorsanız, azar azar alkol almaya başlayabilirsiniz. Ancak mayası (şarap gibi) az olandan… 

Hamurlarda kullanılan mayaya karşı alerjim varsa, hangi ürünleri tüketmemeliyim?
Bu konuyu alış verişiniz sırasında satıcıya sormalısınız, içerisinde maya bulunan gıda maddelerini satın almayınız ve kendiniz de evinizde üretmeyiniz.

Hamur işlerinde maya yerine ne kullanabilirim?
Kabartma tozu kullanabilirsiniz. 

Glutenlere karşı alerjik reaksiyonum varsa hangi gıda maddelerinden uzak durmalıyım?
Arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi tüm tahıl ürünlerinden ve bu ürünlerden imal edilen ekmek, un, kekler, pastalar, pizza ve makarna çeşitleri ile malt ve biradan uzak durmalısınız.

Gluten duyarlılığı ile Çölyak hastalığı tanısı konulabilir mi?
Çölyak hastalığının tam olarak oluşması 10-13 yıllık bir sürede olur. Teşhis sırasında şu antikorlar aynı anda tespit edilmelidir:
Gliadin (Gluten)-AK, Transglutaminas-AK ve Endomisiyum-AK. Biopsi ile doğrulanması kaçınılmazdır. Hastalığın başlangıcında semptomlar oluşmamış olabilir veya henüz adlandırılamayan bir safhada olabilirler. Kendilerinde semptomlar ortaya çıkmayan ancak ImuPro300 ile glutene karşı antikorlara sahip oldukları tespit edilen kişiler daha çok risk altındadır. Bunlarda Çölyak hastalığı oluşabilir.
Çölyak veya gluten duyarlılığının tedavileri her halükarda aynıdır: Tamamen gluten içeren besinlerden kaçınmak!

ImuPro300 dönüşüm planı neden haftanın günlerine bölünmüş bir vaziyette sunulmamaktadır?
Böyle bir bölünme kişilerin sevdikleri gıdalar ve eğilimleri için bir alan bırakmayacaktır, bu nedenle böyle bir yola gidilmemiştir.
Örnek olarak diyelim ki Çarşamba gününü “darı” günü olarak belirlemiş olalım, ancak siz darı yemeyi sevmiyorsunuz. Siz bu darı yeme gününü haftanın başka bir günündeki planla değiştirecek olursanız tüm planı değiştirmek zorunda kalacaksınız ve rotasyon planına uygun davranmamış olacaksınız. Bu durumda Dönüşüm Planı genel olarak yürümeyecek.

8 haftalık süre sonunda dönüşüm planını uygulamaya devam etmeli miyim?
Evet, her durumda dönüşüm planını uygulamaya devam etmelisiniz. Plan size sağlıklı bir beslenme garantisi vermektedir. Dengeli olarak beslenmenizi sağlamanın yanı sıra vücuttaki zehirli madde toplanmalarını da asgariye indirecektir. Sonuçta bağışıklık sisteminiz düzene girecek ve yeni duyarlılıkların oluşumu da önlenmiş olacaktır.

 
Sadece 5 günde bir mi balık yemeliyim?
Tabii ki hayır, eğer diliyorsanız her gün balık yiyebilirsiniz, ancak her gün aynı çeşit balığı yememelisiniz. Diyelim ki bugün alabalık yediniz, ancak 5 .günde tekrar alabalık yiyebilirsiniz. Bu sürenin arasında kalan zamanlarda başka balık türleri yemelisiniz. Çok değişik et çeşitlerinden yararlanarak son derece zengin bir dönüşüm planı oluşturma imkanınız var.

Bir günde hem sığır eti hem de yabani et tüketebilir miyim?
Evet buna izin verilir. Ancak daha sonraki günlerde her iki et türünden de kaçınmanız gerekeceğini ve ancak dönüşümün 5. gününde tekrar yiyebileceğinizi unutmamanız gerekir. Bu nedenle planlamanın başında her gün için sadece bir et veya balık türünü seçmenizi öneririz

GIDA DUYARLILIĞI TESTİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR
 
Aile hekimi bende normal bir alerji testi yaptı. Neden bu testin sonuçları ile ImuPro300 testlerinin sonuçları birbirini tutmuyor?
Yanıtı çok basit. ImuPro300 testi (IgG) kontrolü yoluyla anlaşılabilen ve daha geç ortaya çıkan reaksiyonları gösterir. Doktorunuzun size yapmış olduğu alerji testinde ise başka bir araştırma yapılıyor. Onun yapmış olduğu test (IgE) kontrolü yoluyla sizde hemen meydana gelen reaksiyonları anlama testidir.

Immunglobulin G ile Immunglobulin E arasındaki fark nedir?

IgG reaksiyonları barsak florasının rahatsız edilmesi durumunda ortaya çıkar ve siz yeme alışkanlığınızı değiştirmeye devam ettiğinizde azalır. IgE reaksiyonları ise tek tük ortaya çıkar ancak ömür boyu kalıcı olur.

Hangi gıdalar daha sık duyarlılığa neden oluyor?
Bunu genellemek mümkün değildir. Gıda duyarlılığı özgün bir konudur. Birine çok iyi gelen bir diğeri için son derece zarar verici olabilmektedir. Buna rağmen ImuPro300 metodu ile yapılan testler, süt ve süt ürünleri ile tahıl çeşitlerinin insanların büyük bir çoğunluğunda bağışıklık sistemi ile ilgili immünolojik reaksiyonlara sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur. Gluten, yumurta akı (tavuk yumurtası), süt ürünleri ve bira/hamur mayası çok güçlü antijenler oluşmasına neden olmaktadır. Bir duyarlılık söz konusu olduğunda bunlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Ancak bunlardan uzak durabilmek de son derece zordur, zira endüstriyel üretilmiş bir çok gıda maddesinde bu maddeler gizli bir şekilde yer almaktadırlar.

ImuPro300 testini günün birinde yeniden yaptırmak gerekli midir?
Hayır, normal koşullarda böyle bir tekrara gerek yoktur. Yeniden yapılan bir testte bazı antikorların varlığına rastlanamamış olsa dahi, bu sizin reaksiyon verdiğiniz gıda maddelerini hiç düşünmeden yeniden tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Zira bağışıklık sisteminin bir hafızası vardır ve daha önce reaksiyon gösterdiği bir gıda maddesi ile karşı karşıya geldiğinde yeniden bu antikorları üretmeye başlar. Bu antikorların büyük bir çoğunluğu yeme alışkanlığınızı değiştirdiğinizde nihai olarak ortadan kaybolurlar. Ancak önemli olan, bağırsağınızın yeme alışkanlığını değiştirmenizin ardından tekrar normal fonksiyonuna kavuşmasından sonra, bu antikorların tekrardan bağışıklık sistemi ile çatışmaya girmemesidir. Söz konusu test ancak ve ancak, sizin yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenize rağmen, semptomların yeniden ortaya çıkması halinde yinelenmelidir. Bu muhtemelen yeni duyarlılıkların oluştuğunun bir işaretidir. Sadece bilgilenme amacı ile testi tekrarlamak istiyorsanız bunu iki yıl sonra yapmanız uygun olur.

Bende yapılan testi benim hiç tüketmediğim gıda maddelerine karşı alerjim olduğunu ortaya çıkardı. Bu nasıl mümkün olabilir?
Bazı gıda maddeleri aynı bitki familyasının üyeleridirler. Örneğin tütün, patates ve domates gibi. Hiç soya yemediğiniz halde soyaya karşı bir reaksiyon göstermeniz de olasılıklar dahilinde olabilmektedir. Bunun dışında bunların nedenlerinden bir diğeri de bazı gıda maddelerinin aynı maddeleri ihtiva ediyor olmasıdır.

Susama karşı duyarlılığım var. Eklem yerlerimdeki sorunlar nedeniyle susam ihtiva eden ilaçlar kullanıyorum. Bu ilacı kullanmayı bırakmalı mıyım?
Evet, yapmanız gereken en iyi şey bu olur. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek sureti ile eklem sorunlarınızı hafifletmeniz de mümkündür. Bu şekilde davranırsanız ilaç tedavisine belki de gerek duymayacaksınız. 

Test edilmeyen bir gıda maddesini tüketmeyi çok arzu ettiğimi varsayalım. Bunu yapmama izin verebilir misiniz?
Ender bulunan egzotik meyveler ve sebzeler gibi gıda maddeleri çok az insanda duyarlılık yaratmıştır. Eğer bunlardan tüketmek isterseniz, yiyebilirsiniz. Eğer bu tür gıdaları bir müddet tükettikten sonra sizde farklı reaksiyonlara sebebiyet vermediğini tespit etmişseniz, korkmadan yemeye devam edebilirsiniz. Fakat bu tür gıdaları tek tek ve en az bir hafta arayla yiyecek listenize almanızı öneririz. 

Bir gıda maddesine karşı aşırı açlığım varsa ne yapmalıyım?
Bir gıda maddesine karşı duyarlılığın olması ile o gıda maddesine karşı aşırı yeme isteği duymak arasındaki bağlantı bilinmektedir. Eğer bedeninizin kaldıramadığı bir gıda maddesine karşı aşırı istek duyuyorsanız, bu isteğinize karşı direnmelisiniz. Normalde 3 ile 5 gün arasında bu aşırı istek kaybolur. Bunu başarabilmek için söz konusu gıdanın özünü ihtiva eden kokulu mumlar, çubuklar veya vücut yağları da kullanabilirsiniz.

Şekerlemeler yiyebilir miyim?
Evet, yiyebilirsiniz. Ancak bunların beslenmedeki ağırlıklarını azaltmalısınız. Endüstriyel olarak üretilmekte olan şekerlemeler, çikolata ve benzeri ürünlerden ise mutlaka kaçınmalısınız. Onun yerine tatlandırılmış içecekler veya meyve yemeniz uygun olur.

Dondurulmuş karışık sebze tüketebilir miyim?
Evet, ancak her gün aynı sebze karışımını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Limona karşı alerjik reaksiyon veriyorum. Limon tuzundan da kaçınmalı mıyım?
Hayır. Limon tuzu kimyasal bir üretimdir ve içindeki katkı maddeleri çok daha farklıdır.

Vanilyaya karşı alerjik reaksiyon veriyorum. Vanilin yemekten kaçınmalı mıyım?
Hayır, vanilinde kimyasal olarak hazırlanmış bir aroma vardır, tüketebilirsiniz.

Aspergillus niger nerelerde bulunur ve ondan nasıl kaçınılır?
Aspergillus niger çok yaygın olan küf mantarıdır ve çoğunlukla uzun süre saklanan ve nemli havaya maruz kalan fındık, meyve kurusu ve (bitki) çaylarda bulunur. Diğer taraftan Aspergillus niger’in esansları (enzimleri) endüstride gıda maddelerinin üretimlerinde kullanılır; örn. hazır gıdalarda. Bizim önerimiz,  endüstriyel imal edilmiş olmaları halinde bu tür gıdalardan sakının. Daha çok eczanelerden alabileceğiniz çayları veya bitki çaylarını kullanın ve bu şekilde şüpheli gıdaların tüketimi aza indirgeyin. 

Neden tüm süt ürünlerine karşı reaksiyon göstermiyorum?
Sütün işlenmesi sonucunda ortaya çıkan her süt ürününün yapısında farklılaşma meydana gelmektedir. Protein yapısı değişir veya tereyağında olduğu gibi daha az miktarda vardır. Bu yüzden her süt ürününe karşı reaksiyon göstermiyor olabilirsiniz.

Süt yerine ne tüketebilirim?
İnek sütüne alternatif olarak tüketebileceğiniz bir çok ürün mevcuttur. Bunlar;
· Keçi sütü, keçi peyniri
· Koyun sütü
· Koyun peyniri
· Badem sütü
· Hindistan cevizi sütü
· Pirinç sütü
· Yulaf sütü
· Soya sütü
 
Süte karşı duyarlılığım var ancak yoğurtta durum böyle değil. Bunun yanı sıra peynire karşı daha yoğun bir reaksiyon veriyorum, bunun nedeni ne olabilir?
Her süt ürünü aynı değildir. Özellikle inek sütü içerisinde bulunan proteinlere karşı reaksiyon oluşmaktadır. Peynir ve yoğurt sütün asitlendirilmesi veya fermantasyonu sonucunda ortaya çıkan ürünlerdir. Bu prosesler sütün içerisindeki protein miktarında değişikliğe yol açmaktadır. Bu sebeple sütün içerisindeki antijen yapısı bozulmaktadır, ancak bu antijenlerin yeniden ortaya çıkması da mümkündür. Ayrıca bu süreçler esnasında devreye giren yeni mikroorganizmalar nedeni ile de yeni antijenler oluşabilmektedir.

Eğer hiçbir süt ürününü tüketmezsem bedenimde bir kalsiyum eksikliği ortaya çıkabilir mi?
Hayır. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum sadece süt ürünlerinde bulunmaz. Süt ürünlerine alternatif bir çok ürünü tüketerek de kalsiyum ihtiyacınızı karşılama olanağınız vardır. Örneğin brokoli bu ürünlerden biridir ve bol miktarda kalsiyum içerir.

Endüstriyel olarak üretilmiş süt ürünlerinin içerisinde süt proteini olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Süt proteini ürün etiketleri üzerinde aşağıdaki şekillerde isimlendirilmektedir:
· Lactoglobulin Casein
· Lactalbumin Proteines de lait
· Hidrolize edilmiş süt,
· Süt tozu
· Tereyağ sütü
· Yoğurt
· Creme fraiche
· Ekşi kaymak
· Lactoserum

Sucukta da süt unsurlarının bulunduğunu duydum. Ne tür sucukları tüketebilirim?
Süt proteini birçok sucuk türlerinde bulunur ki, özellikle açık renk sucuklarda. Ancak fırınlar ve kasaplar yasal olarak ürünlerinde kullandıkları maddeleri belirtmekle yükümlüdür. Bu nedenle alışveriş yaparken içerik listesini sorun veya pastırma, roastbeef v.s gibi karışımsız et türlerini tercih ediniz.

Laktoza karşı intoleransım var, bu nedenle laktoz içermeyen süt tüketiyorum. Yapılan alerji testinde inek sütüne karşı reaksiyon gösterdim. Bu benim sadece laktoza karşı mı, yoksa genel olarak süt ürünlerine karşı mı intoleransım olduğu anlamına gelir?
Yapılan alerji testlerinde sizin süt proteinine karşı alerjik reaksiyon verip vermediğinize bakılır. Ancak buna karşın Laktoz intoleransı sütteki süt şekerinin emilim bozukluğudur. Laktozsuz sütler gerçi süt şekerinden arındırılmıştır ve yine de normal protein oranını korumaktadır. Buna göre testte süt proteinine karşı bir duyarlılık reaksiyonun görünmesinin laktoz intoleransı ile hiç alakası yoktur. Bu reaksiyon size dokunanın sütün içerdiği protein olduğunun göstergesidir.

Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ile protein veya vitamin eksikliği oluşabilir mi?
Dönüşüm programına uyulduğu takdirde herhangi bir eksiklik meydana gelmez. 

Tavuk proteinine karşı alerjim varsa, hangi ürünlerden kaçınmalıyım?
İçerisinde tavuk proteini bulunan tüm ürünlerden kaçınmalısınız. 

Gıda maddeleri içerisinde tavuk proteini olduğunu nasıl anlayacağım?
İçerisinde tavuk proteini olan ürünlerin etiketlerinde aşağıdaki katkı maddelerinin isimleri bulunur:
· Yumurta sarısı
· Tavuk Proteini
· Ovalbumin Livestin
· Albumin Lysozym E 1105
· Globulin Ovomucoid
· Lesitin E 322
· Yumurta akının bağlayıcı etkisini elde edebilmek için, 1 çorba kaşığı soya ununu 2 çorba kaşığı suyun içerisinde macun kıvamına gelinceye kadar karıştırınız.
Soyaya karşı duyarlılığınız varsa, soya unu yerine mısır unu, patates unu veya pirinç unu da kullanabilirsiniz. 

Yumurtanın yerini tutacak ürünü nerden bulabilirim?
Doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz

Mayaya karşı alerjim varsa tüm içkileri içmekten vazgeçmeli miyim?
Alkollü bir içkinin imali sırasında söz konusu maya içkinin içerisinde mevcuttur, ancak bu sürecin devamında maya oranının azalmakla birlikte ortadan kalkmadığı da yapılan incelemeler neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Buna göre aşağıda, içerisinde maya bulunan içki türleri fazla maya ihtiva edenden az maya ihtiva edene kadar sıralanmıştır: bira-şampanya-şarap…
Bu nedenle yeme alışkanlığınızı değiştirmeye başladığınız ilk dönemde alkollü içkilerden tamamen uzak durunuz. Hissiyatınızın belirgin bir şekilde iyileştiğini fark ediyorsanız, azar azar alkol almaya başlayabilirsiniz. Ancak mayası (şarap gibi) az olandan… 

Hamurlarda kullanılan mayaya karşı alerjim varsa, hangi ürünleri tüketmemeliyim?
Bu konuyu alış verişiniz sırasında satıcıya sormalısınız, içerisinde maya bulunan gıda maddelerini satın almayınız ve kendiniz de evinizde üretmeyiniz.

Hamur işlerinde maya yerine ne kullanabilirim?
Kabartma tozu kullanabilirsiniz. 

Glutenlere karşı alerjik reaksiyonum varsa hangi gıda maddelerinden uzak durmalıyım?
Arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi tüm tahıl ürünlerinden ve bu ürünlerden imal edilen ekmek, un, kekler, pastalar, pizza ve makarna çeşitleri ile malt ve biradan uzak durmalısınız.

Gluten duyarlılığı ile Çölyak hastalığı tanısı konulabilir mi?
Çölyak hastalığının tam olarak oluşması 10-13 yıllık bir sürede olur. Teşhis sırasında şu antikorlar aynı anda tespit edilmelidir:
Gliadin (Gluten)-AK, Transglutaminas-AK ve Endomisiyum-AK. Biopsi ile doğrulanması kaçınılmazdır. Hastalığın başlangıcında semptomlar oluşmamış olabilir veya henüz adlandırılamayan bir safhada olabilirler. Kendilerinde semptomlar ortaya çıkmayan ancak ImuPro300 ile glutene karşı antikorlara sahip oldukları tespit edilen kişiler daha çok risk altındadır. Bunlarda Çölyak hastalığı oluşabilir.
Çölyak veya gluten duyarlılığının tedavileri her halükarda aynıdır: Tamamen gluten içeren besinlerden kaçınmak!

ImuPro300 dönüşüm planı neden haftanın günlerine bölünmüş bir vaziyette sunulmamaktadır?
Böyle bir bölünme kişilerin sevdikleri gıdalar ve eğilimleri için bir alan bırakmayacaktır, bu nedenle böyle bir yola gidilmemiştir.
Örnek olarak diyelim ki Çarşamba gününü “darı” günü olarak belirlemiş olalım, ancak siz darı yemeyi sevmiyorsunuz. Siz bu darı yeme gününü haftanın başka bir günündeki planla değiştirecek olursanız tüm planı değiştirmek zorunda kalacaksınız ve rotasyon planına uygun davranmamış olacaksınız. Bu durumda Dönüşüm Planı genel olarak yürümeyecek.

8 haftalık süre sonunda dönüşüm planını uygulamaya devam etmeli miyim?
Evet, her durumda dönüşüm planını uygulamaya devam etmelisiniz. Plan size sağlıklı bir beslenme garantisi vermektedir. Dengeli olarak beslenmenizi sağlamanın yanı sıra vücuttaki zehirli madde toplanmalarını da asgariye indirecektir. Sonuçta bağışıklık sisteminiz düzene girecek ve yeni duyarlılıkların oluşumu da önlenmiş olacaktır.

 
Sadece 5 günde bir mi balık yemeliyim?
Tabii ki hayır, eğer diliyorsanız her gün balık yiyebilirsiniz, ancak her gün aynı çeşit balığı yememelisiniz. Diyelim ki bugün alabalık yediniz, ancak 5 .günde tekrar alabalık yiyebilirsiniz. Bu sürenin arasında kalan zamanlarda başka balık türleri yemelisiniz. Çok değişik et çeşitlerinden yararlanarak son derece zengin bir dönüşüm planı oluşturma imkanınız var.

Bir günde hem sığır eti hem de yabani et tüketebilir miyim?
Evet buna izin verilir. Ancak daha sonraki günlerde her iki et türünden de kaçınmanız gerekeceğini ve ancak dönüşümün 5. gününde tekrar yiyebileceğinizi unutmamanız gerekir. Bu nedenle planlamanın başında her gün için sadece bir et veya balık türünü seçmenizi öneririz


  • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

    Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
     
    Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA