BULGUYA GELİRKEN !

Laboratuvarımıza gelmeden önce sizlere yararlı olacak bilgiler aşağıda sunulmuştur. Doğru ve güvenilir sonuç alabilmek için bu kurallara uyulması gerekmektedir. 

Gıda intolerans testi için 3 saatlik açlık yeterlidir.12 SAAT AÇLIK GEREKTİREN TESTLER
Alkali fosfataz

Alkali fosfataz izoenzimleri

Beta – Crosslaps ( Beta – CTx)

Büyüme hormonu ( GH )

C-peptid

Çinko

Demir

Folik asit

Fosfor

Gastrin

Glukoz

Homosistein

İnsülin

Kalsitonin

Kolesterol ( total , LDL , HDL , VLDL )

Kortizol
Laktat

Leptin

Lipoprotein (a)

Osteokalsin

Parathormon ( PTH )

Potasyum

Safra asitleri

Serbest yağ asitleri ( FFA )

Trigliseridler

Tübüler fosfor reabsorbsiyonu

Vitamin B 12

Vitamin D ( 25-hidroksi vitamin D )

Vitamin D3 ( 1,25-dihidroksi vitamin D3)

Vitamin E 

24 SAATLİK İDRAR TESTLERİ İdrardaki birçok metabolitin analizi 24 saatlik idrarda yapılır. Analizi yapılacak maddelerin bozulmadan korunabilmesi için gerekli koruyucu maddeler , idrar toplanmaya başlamadan önce toplama kabına konulmalıdır. Bu konuda bütün şubelerimize başvurabilir, uygun özellikteki toplama kaplarını ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

.

24 SAATLİK İDRAR TOPLANMASI1 - Sabah ilk idrar atılarak mesane boşaltılır.2 - İkinci idrardan itibaren 24 saat süresince yapılan idrarların tamamı , idrar toplama kabı içine toplanır.

     Bu süre içinde toplama kabı serin bir yerde saklanır.3 - Ertesi sabahki ilk idrar da toplama kabına alınarak en kısa zamanda laboratuvara ulaştırılır.Aşağıdaki testlerin yapılması istenildiğinde, özel koruyucu madde içeren toplama kabınızı ve yapılacak test ile ilgili ayrıntılı bilgileri (perhiz, ilaç, v.b.) almak için lütfen şubelerimize başvurunuz.

ÖZEL TOPLAMA KABI GEREKTİREN İDRAR TESTLERİ
17 – Hidroksikortikosteroidler

17 – Ketosteroidler

5 - Hidroksiindolasetik asit ( 5 – HIAA)

Bakır

Delta-aminolevulinik asit ( d - ALA )

Dopamin

Epinefrin

Hidroksiprolin

Homovanilik asit ( HVA )

Koproporfirin

Kreatinin

Metanefrin

Norepinefrin

Normetanefrin

Okzalat

Porfirin

Porfobilinojen
Selenyum

Serotonin

Sitrat

Üroporfirin

Ürik asit

Vanilmandelik asit ( VMA )

ÖN HAZIRLIK GEREKTİREN TESTLER 

Spermiyogram ; Testi yaptırmadan önce 2 – 7 gün arasında cinsel perhiz yapılması gerekmektedir. Dışarıdan getirilecek örneklerin en fazla yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmasına özen gösterilmelidir

.

Dışkıda parazit ; Laboratuvarımıza 1 saat içinde ulaştırılamayacak dışkı örnekleri için şubelerimizden özel koruyucu madde içeren kap alınmalıdır. Laboratuvarda dışkıda parazit araştırılması amacıyla selofanbant incelemesi de yapılmaktadır. Laboratuvardan temin edeceğiniz selofanbant, sabah henüz tuvalete gitmeden önce ve de yataktan kalkmadan önce makata uygulanmalıdır; sonra taze dışkı örneği ile birlikte yarım saat içinde şubelerimizden birine ulaştırılmalıdır.

Angiotensin Converting Enzim ( ACE ) : ACE inhibitörü grubundan olan antihipertansif ilaçlar ( Kaptoril, Kaptopril , Lopril, v.b. ) örnek alımından önceki 12 saat içinde kullanılmamalıdır.Ancak bu bilgi ışığında öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.Terapötik İlaç Düzeyi(Therapeutic Drug Monitoring)Testleri ( Karbamazepin , Siklosporin , Digoksin , Lityum , Fenitoin, Valproik asit, v.b. ) : Örnek alımından bir önceki ilaç dozunun alınmaması tercih edilir. Ancak bu bilgi ışığında öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.I. Trimester Down Sendromu Tarama Testi : Kan örneği alımı ile ultrasound ölçümünün aynı günde yapılması ve laboratuvara gelirken ultrasound ölçüm değerlerinin getirilmesi gerekmektedir.Kortizol ve ACTH: Örnek , gün içindeki değişim nedeniyle 08 :00 – 10:00 veya 16:00 – 18:00 saatleri arasında alınmalıdır.

ÖZEL DİYET GEREKTİREN TESTLER5 - Hidroksiindolasetik asit ( 5 – HIAA ): 24 saatlik idrar örneği toplanmadan 3 gün önce ve toplama sırasında diyet uygulanmalıdır.Bu süre içinde çikolata , kahve , çay , muz , domates , ceviz , patlıcan , portakal , limon yenilmemelidir.Aspirin , ağrı kesiciler , hipertansiyon ilaçları ve gualiacol içeren öksürük şuruplarının kullanılmaması önerilir.

Okzalat : 24 saatlik idrar örneği toplanmadan 3 gün önce ve toplama sırasında diyet uygulanmalıdır.Bu süre içinde ıspanak , çikolata , domates , çilek , dondurma , pasta , et , tavuk , balık ve et suyu içeren gıdalar yenilmemeli, askorbik asit ( C vitamini ) ve kalsiyum içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.


Aids tanısı için bulgu laboratuvarında yaılan hıv duo ultra testi için her hangi bir hazırlık yapılmamaktadır. sonuçlar 3 saat içinde verilmektedir

Bulgu laboratuvarı, aids,hıv duo,hıv laboratuvar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar,cybh,aids laboratuvar,aids bulgu,cybh bulgu,aids ankara laboratuvar,gıda intolerans testleri,imupro300,aids testi,hıv duo ultra

  Okunma Sayısı : 11038         07 Haziran 2020


  • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

    Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
     
    Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA