HCV (Hepatit C )

Hepatit C

Hepatit C virüslerle bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Bu sebeple özellikle kan nakli ve kan ürünleri ile edinildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Son zamanlarda tıp literatüründe de yayınların sayısı arttıkça hepatit C ile ilgili bilgilerimizde artmaktadır.

Hastalık çoğu zaman akut (aniden ve kısa sürede) başlar. Hafif ve orta derecede geçirilen bir takım belirtiler kişi tarafından çoğu zaman algılanmaz. Bu arada karaciğer enzimlerinde hafif yükselme ile giden bir kan tablosu hakimdir. Akut dönemde hastalığı geçiren kişilerin yaklaşık % 85 inde hastalık kronik hepatit e doğru gider. Bu oldukça yüksek bir rakamdır. Ve daha da önemlisi bu hastaların % 20 sinde siroz denilen ( siroz = Kronik yaygın ve ilerleyici karaciğer iltihabıdır.) tablo ortaya çıkar.


Hepatit C Hastalığının Belirtileri

Hepatit c belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Genel olarak küçük çocuklarda belirtisiz seyreder. Ancak daha büyük çocuklarda yetişkinlerde bazı belirtiler görülür.

 1. Hailsizlik ve kaslarda zayıflık hissi
 2. Baş ağrısı
 3. Karın ağrısı (ki bu ağrısı karaciğer bölgesinin hemen üzerindeki bölge)
 4. Bulantı
 5. Koyu renkte idrar (kola rengi)
 6. Kilo kaybı
 7. Yağlı yiyeceklerden tiksinme
 8. Nadiren sarılık
 9. Eklem ağrıları

Kronik Hepatit C

6 aydan daha fazla sürede devam eden hepatit C ile oluşan hepatit durumu kronikleşmiş hepatit C hastalığıdır. Özellikle küçük çocuklarda belirti vermeden gider. Ancak daha ileri yaşlardaki bireylerde bazı belirtiler olabilir.

 1. Sebat eden bir halsizlik
 2. Hafif-orta derece karın ağrısı

Siroz belirtileri: vücutta kırmızı damar lekeleri ki bunlara spider (örümcek) denir. Avuç içersindeki kızarıklıklar, karında şişlik, el ve ayaklarda ödem ve şişlik gibi belirtileri olan karaciğer de fibrozla giden çok ciddi bir hastalıktır.

Kronik Hepatit C de Kanser Oluşumunu Artıran Risk Faktörleri var mıdır?

EVET…Bazı faktörler karaciğer kanseri riskini provoke eder, bunlar;

 1. Alkol kullanımı
 2. Siroz gelişimi
 3. İleri yaş
 4. Erkek hasta olmak

Hepatit C Karaciğerden Başka Hangi Sistemlere Zarar Verir ?

Hepatit C karaciğer hasarı dışında vücutta deri, böbrekler , tükürük bezleri, göz ve romatizmal sorunlara yol açabilir.

Hepatit C ve Dövme Akapunktur Piercing

Bu gibi uygulamalarda hastalığın geçme riski eğer steril ortamlarda olmaz ise her zaman söz konusudur. Bu gibi yerlerde hijyen ve sterilizasyon çok önemlidir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır ?

Hepatit C nasıl bulaşır sorusu oldukça önemlidir. Hepatit C ‘nin kan yolu ile bulaştığını belirtmiştik. Kan ve kan ürünleri ile geçebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullananlarda iğnelerden bulaşması dolayısıyla oldukça yaygın görülür. Ayrıca tüm sağlık çalışanları hepatit B de olduğu gibi hepatit C içinde riskli bir gruptadır. Sağlık çalışanlarına yine iğne batması ve diğer tıp ekipmanı ile bulaşması söz konusudur. Doğal olarak akla gelen hepatit C nin cinsel ilişki ile geçip geçemediği sorusudur? Hepatit C cinsel yolla bulaşır, ancak bu olasılık son derece düşüktür. Tek eşli çiftlerde bu olasılık daha da zayıftır. Ancak çok eşli , cinsel yolla bulaşan hastalığı olan ve AİDS li kişilerde cinsel yolla bulaşma olasılığı yüksektir. Ayrıca organ nakli sırasında hepatit C geçme olasığıda çok yüksektir. Ancak özellikle kan nakli ve organ nakillerinde kan ve organlar hepatit C yönünden taranmaktadır. Bu da hastalığın yayılmasını önlemektedir.

Hepatit C Anneden Bebeğe Doğum Sırasında Geçer mi?

EVET…%6 olasılıkla hepatit C anneden bebeğe geçer. İlaveten annnede aids var ise hepatit C nin bulaşma olasığı dahada yükselir.

Aynı Evde Yaşayan Kişilerde Hepatit C Var ise Bulaşır mı?

Bu çok sık görülen bir durum değildir. ancak aynı kaşık, çatal ve bardağı paylaşmak bulaşma açısından riski son derece artırır. Önemli olan bu saydığımız eşyaları paylaşmamaktır. Bunların dışında aynı evde yaşamak bulaşma açısından yüksek risk taşımaz.

hepatit-c-bulgu-laboratuvari

Anneden Çocuğa Emzirme ile Geçer mi?

HAYIR…ancak annenin meme başında kanama ve enfeksiyon olmaması gerekir.

Önemli Not: Hepatit C Li Hastaların % 10 Unda Bulaşma Sebebi Bilinmemektedir.

Hastalığın Kuluçka Süresi

Hepatit C nin kuluçka süresi 2 hafta ile 6 ay arasıdan değişen bir süreçtir. Ancak bugün tıp yayınlarında hastalığın hangi döneminde ve ne kadar süre ile bulaşıcı olduğu bilinmediğinden hastalık tespit edildiğinde diğer insanlara bulaşmaması için kişinin uyarılmasında büyük fayda vardır.

Hepatit C Testi

Anti-HCV : Hepatit C antikor (vücut tarafından üretilen koruyucu serum) testi

Kimler Hepatit C Tarama Testi Yaptırmalıdır ?

 1. Anormal karaciğer enzim testleri olanlar
 2. Geçmişte size kan nakli yapılmış ise (bu yaklaşık olarak 5-10 yıl önce yapılmış ise yahut size kan veren bir kişinin hepatit C olduğunu öğrendiniz ise)
 3. Size organ nakli yapıldıysa (özellikle 5-10 yıl önce…)
 4. Tüm sağlık çalışanları
 5. Cinsel ilişkileriniz olduysa (özellikle çok partnerli)
 6. Hemodiyaliz hastası iseniz
 7. Hemofili veya benzeri kan ürünleri gerektiren bir hastalığınız varsa
 8. Hepatit C hastası iseniz ve çocuk sahibi olduysanız 1 yıl içinde Hepatit C testi yaptırmalısınız.


 • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

  Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
   
  Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA