Gıda Duyarlılığı Nedir?

                                      GIDA DUYARLILIĞI  NEDİR

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve tükettiğimiz birçok besin vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz  peynir veya yoğurt eğer vücudumuz tarafından doğru olarak  sindirilemiyor ise, vücudumuz bu peynirin içindeki proteinlere karşı bağışıklık tepkisi gösterir. Bu olumsuz etki "Gıda Duyarlılığı" olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere sebep olur.  Eğer belirli bir gıdaya karşı vücudumuzun bağışıklık konusunda problemi varsa, bir antikor gurubu olan  G tipi globulinleri (IgG) oluşturmaya başlar. Gıda duyarlılığının sebep olduğu reaksiyonlar istenmeyen IgG tipi globinlerin ürünüdür.

Gıda Duyarlılığı gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Gıda alerjisi (Tip 1 allerji) gıda duyarlılığından (Tip 3 allerji) farklıdır. Gıda alerjisi  az kişide görülür ve kısa bir süre içinde öldürücü etkilere kadar varan sonuçlar doğurabilir. Örneğin fıstığa veya herhangi bir deniz mahsullüne gıda alerjileri olan kişiler 30 dakika ile 1 saat arası kısa bir sürede anaflaktik şoka girerek nefes bile alamaz druma gelebilirler. Gıda duyarlılığının aksine gıda alerjisi  tamamen bir kısa dönem bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak tanımlanır. Gıda allerjisinde etken antikor E tipidir (IgE).

Gıda duyarlılığı gıda alerjisinden daha sıklıkla görülür. Temelde bir gıda ürününe veya gıda katkısına gösterilen normal dışı reaksiyondur ve kesinlikle kısa dönem bağışıklık cevabı içermez. Bu yüzden gıda duyarlılığında yediğimiz yiyeceklerin olumsuz etkisi gecikmeli olarak birkaç saat ya da gün arasında çıkmaya başlar. Normal beslenen bir insan, bir kaç saat veya bir kaç gün içinde birçok yiyecek yediği için, yaşadığı sorunun gıdadan olduğunu tahmin etse bile hangi gıdadan olduğunu tespit etmesi çok zordur.

Örneğin sabah yumurta yemiş ve sonra geceye kadar 2 öğün farklı yemek yemiş biri, gece yatmadan ortaya çıkacak bir bağırsak sorununun sabah yemiş olduğu yumurtanın içindeki proteine bağlayamaz. Gıda duyarlılığınızın olması, belirli gıda bileşenlerine karşı vucudunuzda ters bir reaksiyon oluşacağı anlamına gelir. Bu durum, bağışıklık sistemi ile direk ilintili değildir. Bu bağlamda gıda duyarlılığı gıda alerjisinden çok farklıdır .imupro 100,imupro200, imupro 300 testleri ankarada sadece bulgu laboratuvarında yapılmaktadır.

Çoğunlukla farkında olunmasa da Gıda Duyarlılığına bağlı alerjik reaksiyonlar günümüzde en çok rahatsızlıklara neden olan faktörlerdendir. İngiliz Alerji Vakfı’nın (British Allergy Foundation) tahminine göre Avrupa ve ABD toplumun % 45’i gıda duyarlılığına bağlı sağlık sorunları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemin kişiye göre değişen gıdalara tepki vermesinden oluşan enflamasyon, farklı hastalıklara neden olabilir:

Gıda intolerans testleri imupro 100, imupro 200, imupro 300 panelleri ile bulgu laboratuvarında güvenle 10 senedir yapılmakta  sonuçlar 14 gün içinde verilmektedir.


Gıda intoleransı,imupro100,imupro200 ,imupro 300  

 Okunma Sayısı : 3241         27 Ocak 2020


  • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

    Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
     
    Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA