SFS SONUÇ ve BULGULAR

SFS – SFS Sonuçları ve Bulgular

 

Fizyolojik floranın kantitatif kültürünün amacı ve immünolojik ve inflamatuar göstergelerin saptanması
İnflamatuar ve immünolojik göstergeler ve sindirim parametreleriyle tamamlanan bağırsak florası analizi koprolojik araştırmaların endikasyonlarının artırılmasına olanak sağlar.
Akut diyarede patojenik mikropları tanımlayabilmek için kültür ve toksin tespiti yapmak önemlidir. İnfeksiyon-dışı kronik diyare, inflamatuar hastalıklar, fonksiyonel bozukluklar ve sindirim sistemiyle belirgin bağlantısı olmayan pek çok hastalıkta, klinik semptomlar ile fekal flora değişiklikleri arasında bir bağlantı vardır (Bkz. Imupro300 – www.labo.lu). Aşırı duyarlılık reaksiyonlarıyla bağlantılı patolojilerde, barsak florası analizi, barsak florası bozulduysa barsak geçirgenliği artacağından tanının yöndendirilmesinde ve terapötik yaklaşımda önemli rol oynar.
Bağırsak geçirgenliği artarsa, lokal bağışıklık sistemi aktif hale gelir. Buna bağlı olarak, besin alerjenlerine karşı intolerans / aşırı duyarlılık reaksiyonlarıyla sindirim sistemiyle bağlantılı ya da diğer hedef organlardaki klinik manifestasyonlar ortaya çıkabilir (Bkz. Imupro300 www.labo.lu). Aşağıda verilen tabloda klinik manifestasyonlara göre tanıyla ilgili yönlendirmeler verilmektedir.
Endikasyonlar:
Sindirim kalıntılarının mikroskopik analizi, şişme, karın ağrısı, diyare ve kabızlık gibi kaynağı bilinmeyen gastrointestinal bozuklukların araştırmasında kullanılan basit bir tarama yönteminden oluşmaktadır. Bu semptomlar sıklıkla sindirim ya da emilimle ilgili bozuklukların göstergesidir.
Kas lifleri ve/veya nişastanın bulunması ekzokrin pankreas yetmezliğini gösterir. Bu durum pankreatik elastaz-1’in kantitatif olarak saptanmasıyla teyit edilir (www.labo.lu). Yüksek yağ asidi konsantrasyonları genelde barsak mukozasının inflamasyonu ile bağlantılı emilim bozukluklarının göstergesidir. Tanı kalprotektin ve alfa-1-antitripsin’in kantitatif olarak saptanmasıyla teyit edilir (www.labo.lu).

İnflamasyon göstergeleri (www.labo.lu)
Fizyolojijk flora

Kantitatif kültürlerin değişiminin büyüklüğü 0,5 log’dur (CFU/g).
Elde edilen sonucun kalitesi örneğin kalitesine bağlıdır.
pH analizi bağırsak florasının metabolik durumunun açıklanması açısından önemli bir göstergedir.
Bakteri sayımlarında referans değerlere göre saptanan ufak tefek sapmalar dikkatle ele alınmalı ve uygulanan diyet de göz önünde bulundurulmalıdır (örn.vejetaryan).
Fizyolojik floranın bileşimi yaşa bağlıdır (örn., yaşlılarda Klostridiya sayısının artması).
Mayalar ağırlıklı olarak ince bağırsakta çoğaldığından (seyrelme etkisi) ve sürekli olarak vücuttan atılmadığından maya ve küflerin sayısı ille de kolonizasyonun yoğunluğunu yansıtmaz. Tekrar tespit edilen maya ve küflerin tedavi edilmesi gerekir.
Sonuçların hastanın şikayetleri ve klinik semptomları göz önünde bulundurularak genel anlamda değerlendirilmesi gerekir.
Elde edilen sonuçlar ince barsak ve onikiparmak bağırsağının bileşimini değil sadece rektal ve kolon florasınının bileşimini yansıtır.

Bozuk bağırsak florası (dysbiosis) tanısı etiyolojik faktörleri (inflamasyon ve/veya aşırı duyarlılık ve/vea alerji, …) saptayabilmek için ek araştırmalarla tamamlanmalıdır.  • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

    Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
     
    Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA