BAĞIRSAK EKOLOJİSİ - MAYA ve KÜFLER

Maya ve küfler

Maya ve küfler bağırsaktaki tek geçici mikroplardır. Vejetaryen yiyeceklerle (meyve, baharat ve salatalar) yüksek konsantrasyonda sindirilirler. Küfler ayrıca fermente süt ürünlerinde (peynir, yoğurt, …) bulunur. Maya ve küflerin mide asidine karşı direnci nedeniyle bağırsaktan çok sayıda geçiş yaparlar. Ancak, sindirim enzimlerinin seyreltme ve bozunma etkileri nedeniyle feçes ile vücut dışına atılan maya ve küf sayısı, fizyolojik koşullar altında görece azdır. Dışkıda £ 100 CFU/g konsantrasyonlarında farklı Candida (özellikle albikanlar), Geotrichum, Rhodotorula, Saccharomyces, Penicillium, Aspergillus ve Mucor izole edilebilir. Buna karşın, sebze ve süt ürünleri yönünden zengin bir beslenme durumunda yüksek sayılarda bulunabilirler.
Sayılarındaki artış çoğunlukla koloni direncinde azalmadan kaynaklanır, bu duruma şu koşullarda rastlanmaktadır:

Antibiyotik tedavisi
Kortikoid tedavisi
İmmünbaskı (iatrojenik, kanser, …)
Alerji ve aşırı duyarlılık
Psişik bozukluklar
Kötü beslenme (şeker alımında artış)
Bağırsak florasında dengesizlik

Bu koşullar altında, bazı maya ve küf türlerinin sindirim sistemi üzerinde zararlı etkileri olabilir:

Birçok mayada bağırsak epitelyumu yüzeyine bağlanmasına ve sindirim sisteminde koloni oluşturmasına olanak sağlayan adhesinler bulunmaktadır.
Mayalar ortama daha iyi uyum sağlayabilmek için metabolik aktivitelerini değiştirirler ve yüzeylerini hücrelerarası ortamdaki trombosit ve proteinlerle gizleyerek bağışıklık sistemine yakalanmayabilirler.
Mayalardaki aşırı üreme tekrar emilen membran antijenlerinin çıkışında artışa yol açar ve duyarlı bireylerde aşırı duyarlılık reaksiyonları (örn. cilt bozuklukları ve romatoid artrit) yaratabilir.
Mayalar karbondioksit (ballooning), etanol ve fermantasyon yağı ürettikleri karbonhidratlar için diğer organizmalarla mücadele içine girerler, bu durum uzun süreli kolonizasyon durumunda hepatik detoksifikasyon kapasitesini aşabilir.
Bağırsak bariyerinin bozulması: Mukozal epitelyuma bağlanan mayalar, bağırsak bariyerinin bütünlüğünü korumada önemli rolü olan otokton florayı engeller. Ayrıca, mayalar proteazlar, fosfolipazlar ve kolajenazları serbest bırakıp, bağırsak mukozasının hücrelerini tahrip eden invasif formlar (pseudomicelia) üretirler.  • 6 MAYIS 1998 yılında  Cebeci de çalışma hayatına başlamış,  2006 yılında Kavaklıdere şubesini açarak  bugüne dek hızlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik tahlil hizmetleri sunma amacını sürdürmüştür. Temel prensibimiz kaliteden ve etik değerlerden ödün vermeden en iyi laboratuvar hizmetlerini vermektir

    Laboratuarımızda kaliteli hizmet; hastaya, yapılan işe ve alınan örneğe saygı ile başlar, sürekli eğitimle, kalite kontrol çalışmalarıyla devam eder, teknolojiyi takip ederek süreklilik kazanır.  
     
    Laboratuvarımız ekonomik fiyatları, tecrübeli uzman laboratuvar personeli, geniş laboratuar tahlil paneli, güleryüzlü hizmeti, zamanında sonuç verebilmesi hasta portföyumuzun artmasında en önemli nedenlerden biridir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres:
Tunalı Hilmi Caddesi Bestekar Sokak No:78/3-4 Kavaklıdere / Çankaya / ANKARA
HARİTA
2014 Bulgu Laboratuvar Tüm Hakları Saklıdır.
TEKNODEVA